Czym jest BIG Infomonitor – Biuro Informacji Gospodarczej?

Jak działa BIG? Jak sprawdzić czy figurujesz w ich bazie?

BIG InfoMonitor to jedno z ważniejszych Biur Informacji Gospodarczej działających w naszym kraju.

Biuro zostało powołane do istnienia już w roku 2003, jednak na skutek pewnych komplikacji natury proceduralnej rozpoczęło swoją działalność 2 lata później, czyli w roku 2005.

  • Czym jest i jak działa BIG Infomonitor?
  • Za co i w jaki sposób możemy zostać wpisani do bazy BIG?
  • Jak sprawdzić swoje dane w ich bazie?
  • Czy można usunąć negatywny wpis?

Ryzyko bierze się z niewiedzy o tym, co robisz.

BIG - Biuro Informacji Gospodarczej

  • Wróć do Bazy Wiedzy

OTWÓRZ WYBRANY ROZDZIAŁ Z LISTY PONIŻEJ ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ:

Co to jest BIG?

Czym jest i jak działa BIG InfoMonitor?

Biuro Informacji Gospodarczej jest bazą danych gromadzącą oraz udostępniającą zarówno negatywne, jak i pozytywne informacje gospodarcze. BIG ściśle kooperuje z bazą BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Co więcej, baza ta jest jedyną, która wymienia posiadane przez siebie dane z BIK-iem oraz Związkiem Banków Polskich.

Warto mieć świadomość, że jak każda instytucja tego rodzaju, BIG InfoMonitor jest podmiotem cechującym się swoistym modelem działania, a także celami swojego istnienia.

Chociaż pod wieloma względami zakres kompetencji BIG dubluje się z kompetencjami innych podmiotów, to jednak można wskazać również istotne czynniki różnicujące pomiędzy poszczególnymi bazami dłużników.

Przypomnijmy więc, że według najbardziej powszechnej definicji “informacja gospodarcza” jest:

Danymi wierzyciela i podmiotu, których dotyczy zobowiązanie oraz kwoty zobowiązania pieniężnego, które między nimi zaistniało.

Na podstawie tej definicji wyróżnia się trzy podstawowe warianty informacji gospodarczych:

  • 1. Informacje pozytywne
  • 2. Informacje negatywne
  • 3. Informacje o posłużeniu się podrobionym lub cudzym dokumentem tożsamości

Zadania i struktura BIG-u

Zadaniem realizowanym przez BIG jest gromadzenie oraz udostępnianie dwóch pierwszych rodzajów informacji gospodarczych.

Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że BIG InfoMonitor jest biurem cechującym się relatywnie złożoną strukturą wewnętrzną, co często wprowadza w błąd konsumentów.

Częścią BIG-u jest Rejestr Dłużników. Podczas jednak, gdy Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor gromadzi i udostępnia zarówno negatywne, jak i pozytywne informacje gospodarcze, zadaniem realizowanym przez Rejestr Dłużników jest wyłącznie gromadzenie oraz udostępnianie informacji o charakterze negatywnym.

Tym niemniej, Rejestr Dłużników pozostaje częścią bazy BIG, co oznacza, że trafiają do niego informacje będące w posiadaniu zarówno Biura Informacji Gospodarczej, jak też Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich.

Cel istnienia Biura Informacji Gospodarczej

Podstawowym celem istnienia tego rejestru  jest zwiększenie swobody oraz efektywności procesów wymiany informacji gospodarczej.

W swoich podstawowych założeniach, BIG jest instytucją mającą służyć przede wszystkim przedsiębiorcom, bankom oraz firmom pożyczkowym.

Informacje udostępniane przez BIG mają służyć jako narzędzia umożliwiające wymienionym podmiotom adekwatną ocenę ryzyka związanego np. z udzielaniem kredytów lub pożyczek.

BIG InfoMonitor posiada również segment oferty adresowany do osób fizycznych/konsumentów, jednak pod tym względem spektrum opcji oferowanych przez ten podmiot jest o wiele uboższe, niż ma to miejsce na przykład w przypadku Biura Informacji Kredytowej.

Podsumowując, jeżeli obecnie dociska Cię pętla zadłużenia lub po prostu od dłuższego czasu masz jakieś niespłacone zobowiązanie to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że znajdujesz się z rejestrze BIG jako nierzetelny dłużnik.

Skąd bierze się wpis w BIG?

Za co i w jaki sposób możemy zostać wpisani do BiG InfoMonitor?

Pozytywne informacje gospodarcze dostępne w bazie BIG nie są przetwarzane w żadną ocenę punktową, tak jak ma to miejsce w przypadku Biura Informacji Kredytowej, gdzie ostateczna ocena scoringowa zależy w dużej mierze właśnie od wzajemnej zależności pomiędzy informacjami pozytywnymi oraz informacjami negatywnymi.

W praktyce więc banki lub firmy pożyczkowe raczej nie zwracają większej uwagi na pozytywne informacje na nasz temat, jakie są dostępne w bazie  BIG. Jednakże informacje negatywne mogą skutecznie utrudnić otrzymanie kredytu czy nawet pożyczki pozabankowej.

Co do zasady, wpisu danych do bazy  BIG mogą dokonać następujące podmioty:

  • 1. Dostawcy energii elektrycznej i gazu,
  • 2. Operatorzy telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz operatorzy telewizji,
  • 3. Firmy z sektora ubezpieczeniowego, firmy faktoringowe oraz leasingowe,
  • 4. Zarządcy nieruchomości,
  • 5. Sądy, gminy, urzędy miasta oraz określone zakłady komunalne,
  • 6. Hurtownie,
  • 7. Firmy z sektora przewozu osób,
  • 8. Banki oraz firmy pożyczkowe,
  • 9. Osoby fizyczne jeżeli posiadają podstawę w postaci prawomocnego wyroku sądowego z klauzulą wykonalności.

Jak więc widać, spektrum możliwych przyczyn, dla których Twoje dane mogą znaleźć się w bazie BIG InfoMonitor jest naprawdę szerokie.

Negatywna informacja na nasz temat może się pojawić nie tylko na skutek opóźnienia w spłacie kredytu lub pożyczki, ale również na skutek braku płatności rachunków za wodę, gaz, czynsz, energię elektryczną, telefon itd.

Warto też nadmienić, że nawet jeżeli skorzystasz z pożyczki bez baz to i tak zostaniesz do tychże baz wpisany/-a jeżeli nie uregulujesz tego zadłużenia zgodnie z podpisaną umową.

Dzieje się tak dlatego, że pożyczka bez baz daje Ci jedynie możliwość pożyczenia pieniędzy bez bycia sprawdzanym w rejestrze BIK, KRD czy BIG. Jednak nie chroni to przed ewentualnym wpisem do tych rejestrów w przypadku braku spłaty pożyczki.

W związku z tym jeżeli spodziewasz się trudności w spłacaniu rat zaciągniętych długów, a nie chcesz wylądować w bazie BIG to pamiętaj, że istnieje coś takiego jak refinansowanie pożyczki, które może Ci pozwolić na jeszcze chwilę oddechu.

Co jednak ważne, wierzyciel może dokonać wpisu do tego rejestru tylko w wypadku, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

  • 1. Łączna kwota zaległego zobowiązania wynosi co najmniej 200 zł w przypadku osób fizycznych lub co najmniej 500 zł w przypadku firm,
  •  2. Od momentu terminu płatności musi upłynąć 30 dni,
  • 3. Wierzyciel musi wysłać do dłużnika żądanie zapłaty w formie listu poleconego,
  • 4. Od momentu wysłania przez wierzyciela pisma z wezwaniem do zapłaty musi upłynąć co najmniej 14 dni.

Warto mieć świadomość, że jeżeli wierzyciel nie dopełnił któregokolwiek z wymienionych wymogów formalnych, wpis Twoich danych do bazy BIG został dokonany w sposób niezgodny z prawem.

Co więcej, w przypadku spłaty przez Ciebie zaległego zobowiązania, wierzyciel ma prawny obowiązek do usunięcia negatywnej informacji na Twój temat w przeciągu 14 dni roboczych.

Sprawdzenie/Usunięcie danych

Jak sprawdzić dane w bazie BIG?

Sprawdzenie, czy w bazie BIG znajdują się negatywne informacje na Twój temat jest wyjątkowo proste. Wystarczy rejestracja na witrynie internetowej Biura, weryfikacja tożsamości, a następnie pobranie raportu.

Co ważne, w rejestrze BIG możemy sprawdzać nie tylko własne dane, ale również dane firm, z których usług zamierzamy skorzystać.

Na samej witrynie Biura znajdziemy dwa dość reprezentatywne przykłady: sprawdzenie developera, od którego chcemy kupić mieszkanie oraz sprawdzenie biura podróży, u którego chcemy wykupić wczasy.

Oczywiście, są to tylko przykładowe możliwości.

W celu sprawdzenia firmy musimy oczywiście posiadać zweryfikowane konto użytkownika i NIP tej firmy. Następnie należy wybrać odpowiednią usługę oraz uiścić wskazaną opłatę.

Co jednak istotne, informacje zawarte w pobranym raporcie będą pochodzić wyłącznie z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co oznacza, że z zasady będziemy mogli widzieć jedynie ewentualne informacje negatywne.

Czy można usunąć niewygodne zapisy?

Niestety, tak naprawdę jedynym sposobem na wcześniejsze “usunięcie” negatywnej informacji na własny temat jest spłata zaległej należności. Wierzyciel ma obowiązek dokonać usunięcia danych w przeciągu 14 dni od dnia uregulowania zobowiązania przez dłużnika.

Oczywiście, o usunięcie wpisu możemy się starać również wtedy, gdy zawiera on informacje niezgodne z prawdą lub też wówczas, gdy wierzyciel dokonał wpisu Twoich danych bez spełnienia wszystkich wymogów formalnych.

Innym przypadkiem “wygaśnięcia” danych jest przedawnienie zadłużenia. Informacje mogą zostać usunięte po upływie 10 lat od ich zgłoszenia, pomimo że dług nie został spłacony.

AUTOR: Piotr Szula

Podziel się ze znajomymi na FB:
  • Udostępnij Facebook
Scroll to top