Zdobycie kredytu bądź pożyczki dla firmy, szczególnie gdy pieniądze są potrzebne już na samym starcie może okazać się wyzwaniem.

Banki podchodzą do sprawy restrykcyjnie, co nie ułatwia świeżo upieczonemu przedsiębiorcy wejście w świat biznesu.

Firmy pozabankowe zauważyły ten problem i zaczęły oferować pożyczki na rozwój działalności gospodarczej, w tym także dla start-upów od pierwszego dnia prowadzenia biznesu.

Część banków przyparta do muru przez nagłą konkurencję także włączyła się do akcji udostępniając kredyt dla nowych firm.

Porównanie kredytów i pożyczek dla firm

PożyczkodawcaDla FirmInne DaneStrona Pożyczkodawcy
AASA BIZNES
do 20,000 zł
na 36 miesięcy
od 1-szego dnia działalności
BIZNES RATKA
do 20,000 zł
na 36 miesięcy
sprawdzają dane BIG
AFORTI FINANCE
do 150,000 zł
na 36 miesięcy
działalność musi trwać min. 12 m-cy
spółka musi działać min. 24 m-ce
URZĄD PRACY
do 25,000 zł
na 12 miesięcy
dla osób bezrobotnych
chcących założyć działalność

uśmiechnięty biznesmen po otrzymaniu pożyczki dla firm

Pożyczka dla firm doceniona przez przedsiębiorców

Statystycznie, świeżo upieczony biznesmen dosyć szybko zaczyna borykać się z utrzymaniem płynności finansowej, a w wielu przypadkach nie posiada jej już od samego początku.

Starając się jakoś zaradzić temu problemowi, przedsiębiorcy poszukują możliwości na sfinansowanie bieżących potrzeb firmy, a poszukiwania doprowadzają ich do jednego wniosku: konieczności pożyczenia pieniędzy, najlepiej bez zaświadczeń o dochodach.

Z uwagi na niełatwe warunki pożyczkowe w bankach i brak możliwości wzięcia pożyczki bez sprawdzania baz dłużników, spora grupa właścicieli firm zaczęła doceniać prostotę procedury pożyczkowej w firmach pozabankowych. Obecnie korzystają z ich ofert, pomimo stosunkowo wysokich kosztów.

Dopiero zaczynasz? To nie problem

To, że Twoja firma to start-up nie stoi na przeszkodzie w otrzymaniu pożyczki przez internet, a przynajmniej nie u każdego pożyczkodawcy. Na przykład taka firma jak Aasa Biznes lub Biznes Ratka są gotowe pożyczyć Ci już zaraz po tym jak firma została założona.

Poziom formalności w przypadku tych dwóch pożyczkodawców również został ograniczony do minimum. Jedynym poważniejszym wymogiem jest aby wnioskujący nie posiadał negatywnych wpisów w bazach dłużników.

Koszt pożyczki na prowadzenie firmy

Niestety w przypadku pożyczek i pozabankowych kredytów firmowych należy liczyć się z wysokimi kosztami. Jedynie firma Visset, chcąc zachęcić klientów do swojej oferty, wprowadziła opcję darmowej pożyczki do 1,500 zł. Pozostałe instytucje pożyczkowe nie są tak szczodre i naliczają spore opłaty.

Dla przykładu pożyczenie od Aasa Biznes kwoty 10,000 zł na okres 12 miesięcy będzie kosztować 4,400 zł, czyli aż 44% tego co pożyczymy. Tym samym, łącznie do zwrotu będzie 14,400 zł.

W przypadku firmy Auto Kapital, koszty są nieco niższe bo dla kwoty 10,000 zł w skali 12 miesięcy wyniosą 13,490 zł, a więc niecałe 35% wartości pożyczki. Minusem jest za to ilość formalności jakie należy przejść oraz konieczność zastawienia samochodu.

Wsparcie kredytowe także dla bezrobotnych chcących otworzyć działalność

Osoba bezrobotna mająca pomysł na prowadzenie działalności gospodarczej może starać się o dofinansowanie w kwocie 25,000 zł z Urzędu Pracy.

Taka pożyczka dla przedsiębiorców ma nawet szansę stać się bezzwrotną o ile pożyczkobiorca spełni określone wymagania, z których najważniejszym jest ciągłe prowadzenie firmy przez okres 12 miesięcy.

Bez wątpienia jest to najbardziej korzystna forma pożyczenia na działalność. Osoby spełniające wymagane kryteria powinny zatem w pierwszej kolejności skorzystać właśnie z tej możliwości.

AUTOR: Piotr Szula