Zadłużenie w urzędzie skarbowym – jak sprawdzić zaległości?
jakie długi ściąga US?
Zaległości podatkowe? Tak, wiem, to może być temat, który powoduje ból głowy. Ale nie martw się, sprawdzenie, czy masz jakieś zadłużenie, jest teraz prostsze niż myślisz. Urząd skarbowy nie musi już być wielką tajemnicą. Wszystko możesz zrobić online, a proces jest całkiem prosty.
Pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym, ale niezwykle uspokajają.
Jak sprawdzić zaległości podatkowe online?
Sprawdzanie zaległości podatkowych jest teraz naprawdę łatwe. Kiedyś musiałeś jechać do urzędu skarbowego, stać w kolejkach, a potem wracać z pustymi rękami. Teraz? Wystarczy kilka kliknięć i już wiesz, co się dzieje z Twoimi podatkami.
- ePUAP – Elektroniczna Platforma Usług Publicznych
Jeśli jeszcze nie masz konta na ePUAP, warto je założyć. Po pierwsze, to bardzo wygodne, po drugie, daje dostęp do mnóstwa usług online, w tym do sprawdzenia długów podatkowych. Co musisz zrobić?- Wejdź na stronę ePUAP i zaloguj się.
- Wyszukaj usługę „Sprawdzanie stanu konta podatkowego”.
- Wpisz swój numer NIP lub PESEL, żeby dostać szczegóły na temat zaległości.
I tyle! Masz dostęp do informacji, bez wychodzenia z domu. Oczywiście, pamiętaj, że musisz mieć profil zaufany – bez tego ani rusz.
- Portal podatkowy Ministerstwa Finansów
Inna opcja to portal Moje PIT, gdzie też możesz sprawdzić stan swoich rozliczeń. Możesz tam znaleźć szczegóły dotyczące deklaracji, które składałeś, oraz zaległości, jeśli takie występują. Wystarczy, że się zalogujesz i zobaczysz, co się dzieje z Twoimi podatkami. - Kontakt z urzędem skarbowym
Nie chcesz bawić się w systemy online? Spokojnie, zawsze możesz zadzwonić lub napisać do swojego urzędu skarbowego. Wystarczy, że podasz swoje dane (numer PESEL lub NIP), a urzędnik sprawdzi Twoje zaległości. To może zająć chwilę, ale najczęściej dostaniesz odpowiedź od razu.
Jakie długi ściąga urząd skarbowy?
Urząd skarbowy nie tylko zajmuje się podatkiem dochodowym. Oto lista najczęstszych długów, które ściąga:
- Podatek dochodowy – PIT, CIT, czyli te, które płacisz z tytułu pracy czy działalności gospodarczej.
- VAT – jeśli masz firmę, to VAT też musi być na czas. To chyba najczęstszy problem przedsiębiorców.
- Podatek od nieruchomości – zapomniałeś zapłacić za swój dom lub mieszkanie? Urząd skarbowy ci o tym przypomni.
- Podatek od spadków i darowizn – jeżeli dostałeś coś w darowiźnie i nie zapłaciłeś podatku, też musisz to uregulować.
Jeżeli w przeszłości brałeś/-aś pożyczki pozabankowe i masz z tego tytułu zaległości w spłatach to Urząd Skarbowy nie będzie się tym interesował.
Jak urząd skarbowy ściąga długi?
Wiesz, że urząd skarbowy może być naprawdę skuteczny w ściąganiu długów. Oto, jak to robi:
- Upomnienie i wezwanie do zapłaty
Na początku urząd wysyła Ci przypomnienie, czyli wzywa do zapłaty. To takie pierwsze “puk-puk”, że masz zadłużenie. Na tym etapie masz jeszcze czas, żeby zapłacić. - Naliczenie odsetek
Jeżeli się spóźnisz, to wiadomo, że urząd skarbowy nie odpuszcza. Naliczy odsetki za zwłokę, które niestety zwiększą Twój dług. Im dłużej czekasz, tym więcej będziesz musiał zapłacić. - Zajęcie konta bankowego
Jeżeli zaległość nie zostanie uregulowana, urząd skarbowy może wystąpić do banku o zajęcie Twojego konta. Część Twoich pieniędzy zostanie przejęta na spłatę długu. Nie ma zmiłuj – bank będzie musiał to zrobić. - Zajęcie wynagrodzenia
Jeżeli Twoje konto bankowe nie wystarczy, urząd skarbowy może poprosić o zajęcie części Twojego wynagrodzenia. Tak, część Twojej pensji może trafić na pokrycie zaległości. - Egzekucja komornicza
A jeśli nadal nie zapłacisz? Wtedy sprawa może trafić do komornika, który zajmie Twój majątek, np. nieruchomości czy samochód. To ostateczność, ale niestety zdarza się to w wielu przypadkach. - Licytacja majątku
I to jest ten moment, w którym urząd skarbowy idzie na całość – komornik przeprowadza licytację majątku. Jeżeli nie zapłacisz, może to skończyć się sprzedażą Twoich rzeczy, aby odzyskać pieniądze.
Poruszając się w tematyce finansowej warto znać podstawowe pojęcia. Dowiedz się czym jest i jak działa karta kredytowa, aby wzbogacić swoją wiedzę.
Co zrobić jeśli masz zaległości podatkowe?
Jeżeli już wiesz, że masz zaległości, nie czekaj, aż urząd skarbowy zacznie działać. Co zrobić?
- Skontaktuj się z urzędnikiem – Jeśli nie masz pieniędzy na zapłatę całej kwoty, zawsze możesz poprosić o rozłożenie długu na raty. Urzędnicy są w stanie rozważyć taką możliwość, szczególnie jeśli masz trudności finansowe.
- Złóż wniosek o umorzenie odsetek – Warto spróbować poprosić urząd o umorzenie odsetek za zwłokę. W niektórych sytuacjach, kiedy np. miały miejsce wyjątkowe okoliczności, takie jak choroba czy utrata pracy, urząd może się zgodzić.
- Nie unikaj tematu – To, co może być najgorsze, to unikanie tematu. Im dłużej czekasz, tym więcej problemów może się pojawić, uwzględniając karę pozbawienia wolności za długi. Lepiej działać szybko, aby nie pogłębiać swojej sytuacji.
- Poproś o umorzenie zaległości podatkowej – Istnieje możliwość, że urząd umorzy część bądź całość Twojego zadłużenia.
Pamiętaj, urząd skarbowy ma różne narzędzia, żeby odzyskać swoje pieniądze. Więc najlepiej nie czekać, aż sprawa trafi do komornika, tylko jak najszybciej uregulować zaległości. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz zapytać urzędników o pomoc.