Windykator – kto to, co mu wolno i jak z nim rozmawiać?

czy może wejść do domu?

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych pojęć tyczących się dziedziny finansów, również w odniesieniu do terminu “windykator” możemy stwierdzić raczej niski poziom społecznej wiedzy.

Praktyka pokazuje, że osoby posiadające długi bardzo często nie zdają sobie sprawy ani z różnic pomiędzy komornikiem, a windykatorem, ani też z zakresu kompetencji przysługujących temu drugiemu.

Co oczywiste, brak wiedzy niejednokrotnie bywa wykorzystywany przez firmy windykacyjne, które w ramach swoich działań często przekraczają granice zakreślone przez polskie prawo.

  • Kim jest windykator i co może, a czego nie może?
  • Jak rozmawiać z windykatorem, aby sobie nie zaszkodzić?
  • Jak zostać windykatorem i jakie są zarobki za taką pracę?

Za każdym razem, gdy pożyczasz pieniądze, okradasz przyszłego siebie.

zamaskowany windykator

  • Wróć do Bazy Wiedzy

OTWÓRZ WYBRANY ROZDZIAŁ Z LISTY PONIŻEJ ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ:

Windykator - kim jest i uprawnienia

Kim jest windykator i jakie ma uprawnienia?

Często zdarza się, iż konsumenci mylą windykatora z komornikiem. Z punktu widzenia aktualnych przepisów polskiego prawa trudno o większą pomyłkę.

Przypomnijmy, że komornik jest specjalną instytucją prawną, działającą na mocy określonych przepisów. W przypadku windykatora mamy natomiast tak naprawdę do czynienia jedynie z podmiotem reprezentującym interesy wierzyciela, np. firmy obracającej pożyczkami pozabankowymi.

Co jednak oznacza to w praktyce?

Windykator lub też firma windykacyjna posiadają mniej więcej takie same uprawnienia, jakie przysługują samemu wierzycielowi. Polskie prawo w żaden specjalny sposób nie traktuje instytucji windykatora. Podmiot ten nie posiada więc żadnych wyjątkowych uprawnień w porównaniu z wierzycielem.

Rolą windykatora jest usprawnienie procesu dochodzenia zaległych należności. Przy czym skuteczność działań windykacyjnych może stanowić pochodną tylko i wyłącznie takich czynników, jak zdolności negocjacyjne osoby/firmy zajmującej się windykacją, sprawność w zakresie metodologii ustalania majątku posiadanego przez dłużnika, umiejętność wywierania wpływu na dłużnika itp.

WARTO WIEDZIEĆ

Żyrant, który zdecydował się poręczyć za dane zadłużenie także może wejść na celownik windykatora. Dzieje się tak w momencie, gdy niemożliwe jest odzyskanie pieniędzy od bezpośredniego dłużnika.

W rzeczywistości, samo pojęcie “windykatora” jest poniekąd błędne i sugeruje mylny sposób rozumienia uprawnień tego rodzaju podmiotu.

Tak naprawdę windykator nie posiada żadnych uprawnień, które dawałaby mu możliwość “ściągnięcia”, a więc windykacji zadłużenia.

Specjalista zajmujący się windykacją może:

  • 1. Skontaktować się z dłużnikiem oraz nakłaniać go do spłaty należności lub też rozpoczęcia negocjacji
  • 2. Wysłać dłużnikowi przedsądowe wezwanie do zapłaty oraz informować dłużnika o możliwych konsekwencjach braku spłaty (przy czym wezwania takie nie mogą spełniać kryteriów groźby bezprawnej lub też groźby karalnej)
  • 3. Podejmować działania mające na celu ustalenie majątku posiadanego przez dłużnika, jednak tylko o tyle, o ile takowe działania nie przekraczają przepisów polskiego prawa

Na podstawie powyższych informacji widać, że prawne możliwości działania windykatora są mocno ograniczone.

Czy jednak oznacza to, że korzystanie z usług firm windykacyjnych niejako z definicji stanowi stratę czasu oraz pieniędzy? Niekoniecznie, o czym będzie mowa w dalszej części niniejszego tekstu.

Czego nie może robić windykator?

Osobę prowadzącą działania windykacyjne ograniczają dokładnie te same prawa, które odnoszą się do każdego innego obywatela.

Będzie to oznaczać, że windykator pod żadnym pozorem nie może realizować takich czynności, jak:

  • 1. Nękanie dłużnika, nachodzenie go w jego w domu lub informowanie osób postronnych o jego sytuacji finansowej
  • 2. Wchodzenie do domu dłużnika i/lub zajmowanie składników jego majątku
  • 3. Działania spełniające przesłanki groźby bezprawnej, stalkingu, nękania lub groźby karalnej. Windykator nie może więc np. starać się “nakłonić” dłużnika do spłaty długów poprzez groźby upowszechnienia drażliwych informacji na temat dłużnika, straszenie odsiadką za długi, uporczywe nachodzenie dłużnika lub członków jego rodziny itd.
  • 4. Podejmowanie niezgodnych z prawem działań w zakresie np. pozyskiwania informacji na temat majątku dłużnika

Jednocześnie warto wspomnieć, że w wielu sytuacjach działania windykatora mogą być wysoce ryzykowne z punktu widzenia możliwych konsekwencji prawnych.

Wynika to z tego, że definicje chociażby groźby bezprawnej lub nękania są w ramach polskich przepisów dosyć niejasne. Windykator powinien być więc osobą dokładnie znającą nie tylko same przepisy prawa, ale również praktykę orzeczeń sądowych.

Jak z nim rozmawiać?

W jaki sposób rozmawiać z windykatorem: wskazówki dla dłużników

Pamiętajmy, że z punktu widzenia naszych własnych interesów zdecydowanie najlepiej będzie, jeżeli sprawa z tytułu posiadanego przez nas zadłużenia nie trafi do Sądu. Do kosztów samego długu będziemy bowiem musieli doliczyć jeszcze koszty postępowania sądowego, koszty działania komornika itd.

Wierzyciele najczęściej mają świadomość, że prowadzenie zbyt agresywnych działań w stosunku do dłużnika wcale nie leży w ich interesie. Sprawy w Sądzie oraz czynności komornicze nierzadko potrafią bowiem trwać bardzo długo.

Chociażby z tego tytułu zarówno wierzyciel, jak i reprezentujący go windykator najpewniej będą żywotnie zainteresowani wypracowaniem kompromisu. Warto więc rozmawiać z wierzycielem w sposób rzetelny oraz wykazując gotowość do spłaty zadłużenia według akceptowalnych dla nas warunków.

Nawet rozłożenie długu na raty najpewniej okaże się dla wierzyciela rozwiązaniem bardziej korzystnym finansowo, niż kierowanie sprawy do Sądu. Warto także złożyć wniosek o umorzenie odsetek w zamian za natychmiastową spłatę części zobowiązania.

Pamiętajmy także, że podejmowanie działań mających na celu utrudnienie egzekucji długu, jest nie tylko nielegalne i zagrożone określonymi karami, ale również jak najbardziej możliwe do wykrycia.

Wyzbywając się składników majątku tak naprawdę możemy jedynie liczyć na to, że wierzyciel nie dowie się o tym fakcie. W innym wypadku będzie miał możliwość złożenia określonego powództwa, na skutek którego windykacja długu z majątku, którego pozornie się wyzbyliśmy stanie się jak możliwa na mocy wyroku Sądu.

Natomiast jeżeli minęło już sporo czasu i wydaje nam się, że mogło dojść do przedawnienia długu, a tu nagle otrzymujemy pismo od windykatora z żądaniem spłaty, to istnieje pewna technika postępowania jaką warto zastosować w odpowiedzi. O tym jak sformułować taką odpowiedź dowiesz się z artykułu dokładnie opisującego przedawnienie należności.

Usługi windykacyjne - czy warto?

Czy korzystanie z usług firmy windykacyjnej ma sens?

Działania podejmowane przez firmy windykacyjne raczej rzadko przynoszą rezultat w postaci spłaty przez dłużnika jego należności. Nie należy więc nastawiać się na to, że windykator naprędce odzyska nasze pieniądze.

Co więcej, należy zachować dużą ostrożność w stosunku do firm reklamujących swoje usługi jako “zdecydowane” i wysoce skuteczne. Często pod tego rodzaju eufemizmami skrywają się bowiem praktyki o charakterze niemal przestępczym.

Czy jednak oznacza to, że usługi dobrej firmy windykacyjnej nie są w stanie przynieść wierzycielowi żadnej korzyści?

Pamiętajmy, że rolą windykatora jest również podejmowanie działań mających na celu dokładne ustalenie majątku posiadanego przez dłużnika. Posiadanie tego rodzaju informacji w znaczący sposób wpływa na efektywność właściwych działań w zakresie windykacji zadłużenia, jakie zostaną podjęte przez komornika.

Dysponując wiedzą na temat majątku dłużnika będziemy mogli przede wszystkim:

  • 1. Wskazać najbardziej efektywny sposób windykacji długu (warto pamiętać, że decyzja w tym zakresie należy właśnie do wierzyciela)
  • 2. Zareagować w przypadku, kiedy dłużnik dokonał zbycia określonych składników swojego majątku, co stanowi nader częstą praktykę. W takiej sytuacji wierzyciel ma prawo wniesienia Skargi Pauliańskiej lub powództwa w ramach Ius ad Rem.

Co ważne, zarówno jeden jak i drugi rodzaj powództwa może zostać złożony jedynie przez samego wierzyciela lub też reprezentującego jego interesy prawnika. Komornik sądowy nie podejmie działań w tym zakresie.

Koniecznym warunkiem dla złożenia np. Skargi Pauliańskiej będzie posiadanie dokładnej wiedzy na temat składników majątku dłużnika oraz zmian, jakie zaszły w tym zakresie.

Np. Czy dłużnik przed rozpoczęciem windykacji przestał być prawnym właścicielem swojego mieszkania lub też posiadany przez niego majątek w inny tajemniczy sposób uległ zmniejszeniu?

Biorąc pod uwagę, że wyzbywanie się składników majątku stanowi jedną z najczęstszych praktyk stosowanych przez nieuczciwych dłużników, można z dużą dozą pewności stwierdzić, że już ze względu na ten fakt warto zainwestować w usługi sprawdzonej firmy windykacyjnej.

Praca jako windykator

Jak zostać windykatorem zawodowym?

Na początek warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy posiadam wystarczającą odporność na sytuacje stresowe oraz możliwe krzyki i ubliżanie ze strony dłużnika?
  • Czy potrafię zapanować nad emocjami, aby nie reagować agresją na niepożądane zachowania dłużnika?
  • Czy potrafię działać metodycznie, zgodnie z planem pomimo nacisków, aby odstąpić?
  • Czy mam motywację, aby brać udział w szkoleniach i kursach przygotowujących do zawodu?
  • Czy posiadam zasoby cierpliwości, aby wysłuchiwać historii dłużników oraz ich prób wytłumaczenia się

Jeżeli na wszystkie pytania udzielisz odpowiedzi twierdzącej to warto zacząć rozglądać się za odpowiednim kursem. Jest od niezbędny, aby zdobyć właściwą i praktyczną wiedzę, w ramach której poznasz techniki radzenia sobie i negocjowania w zróżnicowanych sytuacjach.

W trakcie kursu będziesz też mieć kolejną okazję do tego, aby obiektywnie przyjrzeć się samemu sobie i zdecydować czy aby na pewno taka praca będzie Ci odpowiadać.

Gdzie znajdę pracę jako windykator i ile zarobię?

Pracodawców w tej dziedzinie nie brakuje. Będą to banki, instytucje pozabankowe udzielające pożyczek i kredytów, firmy windykacyjne. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi podmiotom zewnętrznym.

W przypadku windykacji terenowej może być od Ciebie wymagane posiadanie prawa jazdy.

Jeżeli chodzi o zarobki to nie ma co liczyć na “kokosy”. Przynajmniej nie na samym początku.

Zarobisz pomiędzy 2000 – 3000 zł (netto), przy czym górna granica zarezerwowana jest dla doświadczonych i skutecznych windykatorów.

AUTOR: Piotr Szula

Podziel się tym artykułem na FB:
  • Udostępnij Facebook
Scroll to top