METODA 6 SŁOIKÓW – czyli zasady oszczędzania według T. Harva Ekera

“To, na czym się koncentrujesz, rośnie.“

Oszczędzanie jest jednym z kluczowych elementów właściwego zarządzania pieniędzmi. Niektórzy systematycznie odkładają konkretne sumy (lub %) z pensji, inni uważają, że aby oszczędzać trzeba najpierw się dorobić.

Jedną z popularniejszych w ostatnim czasie metod, pozwalających odpowiednio kontrolować posiadane środki finansowe jest system 6 słoików opracowany przez biznesmena, pisarza, motywatora i mówcę –  T. Harva Ekera.

Na czym polega metoda 6 słoików i dlaczego warto wdrożyć tę metodę oszczędzania do codziennego życia?

Człowiek bez pieniędzy jest jak wilk bez zębów.

dwa słoiki na oszczędności

  • Wróć do Bazy Wiedzy

OTWÓRZ WYBRANY ROZDZIAŁ Z LISTY PONIŻEJ ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ:

Twórca metody 6 słoików

Kim jest Eker i na czym polega metoda 6 słoików?

T. Harv Eker

Jest amerykańskim przedsiębiorcą i coachem, który od wielu lat stara się przybliżyć efektywne metody zarządzania pieniędzmi oraz sukcesywnego bogacenia. W tym celu konsekwentnie obserwował i analizował stosunek ludzi do posiadanych funduszy..

zdjęcie T. Harv Ekera - twórcy metody sześciu słoików

Wyniki badań wraz ze swoim komentarzem opublikował w książce “Secrets of the Millionaire Mind”. To właśnie tam po raz pierwszy przedstawił koncepcję 6 słoików.

Eker uważa, że jest to najskuteczniejszy i jednocześnie najbardziej efektywny sposób zarządzania pieniędzmi, bez względu na to jaką miesięczną kwotą dysponujemy i ile środków posiadamy w domowym budżecie.

System Ekera polega na comiesięcznym dzieleniu otrzymanego przychodu na sześć części. Oczywiście, można rozłożyć fundusze na tytułowe “sześć słoików”, jednak wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się lokowanie pieniędzy na sześciu subkontach bankowych.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby podzielone pieniądze pod żadnym pozorem nie mieszały się ze sobą. Nie mogą więc znajdować się na wspólnym koncie czy w jednym przysłowiowym “słoiku”.

Poszczególne części zbieranych funduszy nie powinny być jednak równe. Ważny jest tutaj ich odpowiedni podział procentowy. Każdy słoik odpowiada bowiem innym, codziennym zapotrzebowaniom życiowym.

Jeśli jesteś gotów robić tylko to, co łatwe, życie będzie trudne. Ale jeśli jesteś gotów robić to, co trudne, życie będzie łatwe.

Model działania systemu

Jak podzielić dochód?

Eker proponuje następujący podział:

  • Słoik pierwszy – kwota przeznaczona wyłącznie na przyjemności – 10 %
  • Słoik drugi – pieniądze na większe, okresowe zakupy – 10%
  • Słoik trzeci – fundusze przeznaczone na edukację i rozwój zawodowy – 10%
  • Słoik czwarty – kapitał dedykowany inwestycjom długoterminowym – 10%
  • Słoik piąty – pieniądze na potrzeby bliskich i pomoc innym – 5%
  • Słoik szósty – opłaty stałe, rachunki, a także kwoty wydawane na jedzenie czy leki – 55%

To co usłyszysz, zapomnisz; to, co zobaczysz, zapamiętasz; to, co zrobisz, zrozumiesz.

Słoik pierwszy – przyjemności

Przeznaczanie funduszy na własne przyjemności, rozrywkę, zainteresowania czy zabawę z pewnością stanowi najmilszy element korzystania z ciężko zarobionych pieniędzy.W związku z tym pierwszy słoik stanowić będzie nagrodę za wysiłek włożony w wygenerowanie dochodu.

W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania niż sprawianie sobie co jakiś czas ulubionych przyjemności.

Kwota uzbierana w tym słoiku może być przeznaczona na wiele rodzajów zabaw, rozrywek czy inwestycji w ukochane rzeczy, począwszy od zakupu wymarzonych szpilek, poprzez wieczorne wyjście do klubu ze znajomymi, kino, romantyczny obiad z ukochaną osobą w restauracji czy weekendowy wyjazd do spa poza miasto.

Należy jednak tutaj szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie rozeznanie między zakupami obowiązkowymi, a tymi, które mają sprawić nam radość. Można tutaj przytoczyć chociażby przykład kupna nowych ubrań.

Czy inwestycja w kurtkę zimową jest konieczna, aby przetrwać nadchodzące mrozy czy chcemy ją nabyć tylko dlatego, że po prostu nam się podoba? Taka właściwa interpretacja pomoże odpowiednio zarządzać domowym budżetem i kwotami znajdującymi się w poszczególnych częściach.

Wydając pieniądze z tego słoika, trzeba pamiętać, że na nasze przyjemności możemy wydać maksymalnie 10% miesięcznego dochodu. W tym przypadku łatwo przekroczyć określoną sumę, dlatego należy uzbroić się w samodyscyplinę.

Aby zwiększyć swój majątek, musisz albo zarabiać więcej, albo wydawać mniej na utrzymanie.

Słoik drugi – sytuacje awaryjne i większe zakupy

W tym słoiku powinno się gromadzić kwotę przeznaczoną na większe wydatki oraz sytuacje podbramkowe. Odłożone pieniądze mogą być wydane chociażby na nowy samochód, telewizor, pralkę czy remont mieszkania.

Wpłacając regularnie 10% to tej puli, unikniemy brania kredytów w przypadku konieczności sfinansowania większej potrzeby. Warto również odkładać tutaj na wakacje czy wymarzoną podróż.

Te fundusze mogą okazać się szczególnie przydatne w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Nagle zepsute auto czy choroba ukochanego zwierzaka, dzięki właściwemu zarządzaniu pieniędzmi, nie wpędzą nas w długi. Natomiast wykorzystywane wcześniej w takich okolicznościach kredyty i pożyczki pozabankowe staną się już tylko wspomnieniem.

Żebyś mógł się rozwinąć, musisz poszerzyć swoją strefę komfortu. A naprawdę rozwijasz się tylko wtedy, gdy znajdujesz się poza strefą komfortu.

Słoik trzeci – edukacja i rozwój zawodowy

Ciągły rozwój osobisty i podnoszenie kwalifikacji jest ważnym elementem życia. Fundusze zebrane w trzecim słoiku powinny być przede wszystkim przeznaczone na edukację zarówno swoją jak i najbliższych.

Można oczywiście zapisać się na nowy kurs, kupić bilet na konferencję czy niezbędny do pracy program komputerowy. Uzbieraną tutaj kwotę wolno jednak przeznaczyć także na inne cele jak chociażby wyjście do muzeum, teatru czy kupno książek lub płyt CD.

Najważniejsze, żeby nieustannie się rozwijać i poszerzać nowe horyzonty, niekoniecznie musi być to jednak związanie wyłącznie ze szkołą czy uczęszczaniem na warsztaty.

Ludzie bogaci koncentrują się na tym, czego chcą, natomiast ludzie biedni na tym, czego nie chcą.

Słoik czwarty – inwestycje długoterminowe

Wiele osób nie myśli o swojej finansowej przyszłości, a tym bardziej nie odkłada na ten cel żadnej kwoty pieniężnej uznając, że przecież dostaną w końcu emeryturę. To poważny błąd, ponieważ inwestowanie jest jednym z głównych filarów właściwego oszczędzania i bezpieczeństwa finansowego.

Przy okazji warto też wspomnieć, że ZUS to nic innego jak zwykła piramida finansowa, z tą różnicą, że jest legalna i zarządzana przez państwo. Tym samym zdecydowanie należy zadbać o dodatkowe środki na stare lata i nie polegać na systemie socjalnym, który równie dobrze może nie dotrwać do czasu kiedy chcielibyśmy z niego skorzystać.

Wracając do tematu – fundusze z czwartego słoika można wpłacić na lokatę, rachunek oszczędnościowy, zarządzać nimi na giełdzie, kupować złote i srebrne monety. Przydadzą się również w przypadku osób, które marzą o otworzeniu własnego biznesu.

Ci, którzy nie czują potrzeby agresywnego inwestowania i nie mają planów kapitałowych, pieniądze uzbierane w czwartym słoiku mogą przeznaczyć na szybszą spłatę kredytu hipotecznego czy też zakup ziemi.

Na wszelki wypadek, jako zabezpieczenie kolejnego poziomu, warto byłoby także jedną pulę inwestycyjną z całego roku zamienić na franki szwajcarskie i trzymać w formie gotówki.

Ponieważ jesteśmy niewolnikami własnych nawyków, powinniśmy działać pomimo lęku, pomimo wątpliwości, pomimo niepokoju, pomimo niepewności, pomimo niedogodności, pomimo uczucia dyskomfortu, a nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w nastroju do działania.

Słoik piąty – pomoc dla innych

Prawo karmy mówi, że to co wysyłasz w świat wraca do Ciebie z podwójną mocą. Ta zasada dotyczy również albo i przede wszystkim pieniędzy.

Eker zaproponował, aby 5% comiesięcznych funduszy przeznaczyć na rozdanie dla innych. Środki z tego słoika mogą zostać wydane na prezenty dla najbliższych w przypadku rocznic lub na rodzinne wyjście do restauracji lub kina.

Warto również, co jakiś czas przeznaczać pewną kwotę na różnego rodzaju fundacje charytatywne, schroniska dla zwierząt czy akcje społecznościowe. Pomagając innym nie tylko zmienisz świat, w którym żyjesz na lepsze, ale również pozytywnie wpłyniesz na swoje samopoczucie.

Jeśli sądzisz, że to, co masz do zaoferowania lub wiedzę do przekazania, naprawdę może pomóc ludziom, Twoim obowiązkiem jest poinformować o tym jak największą liczbę osób.

Słoik szósty – wydatki stałe

To zdecydowanie najważniejszy element comiesięcznego wydawania zarobionych pieniędzy. Wydatki stałe finansują bowiem wszystkie nasze podstawowe potrzeby.

Tylko poprzez odpowiednie zabezpieczenie wszystkich niezbędnych do codziennego funkcjonowania kosztów, można właściwie gospodarować pozostałymi pieniędzmi.

Eker do najważniejszych wydatków zaliczył zakup żywności, czynsz, opłatę wszystkich rachunków, paliwo do samochodu, bilety na komunikację miejską, ubezpieczenie oraz spłaty kredytów lub pożyczek. Na pokrycie tych wszystkich potrzeb powinniśmy jednak wydać nie więcej jak 55% dochodu.

Bogaci są gotowi działać mimo lęku i niepewności. Natomiast biednych powstrzymuje lęk i brak gwarancji.

Podsumowując metodę 6 słoików T. Harva Ekera

System oszczędzania proponowany przez Ekera nie jest zbyt odkrywczy, ani za bardzo skomplikowany. Nie zawsze okaże się również skuteczny, szczególnie w przypadku osób, które zarabiają minimalną krajową, a nawet mniej.

Metoda 6 słoików z pewnością pomoże jednak tym, którzy na co dzień mają problemy z kontrolowaniem codziennych wydatków. Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi może jednak stanowić klucz, który nie tylko podreperuje domowy budżet na dłuższą metę, ale również okaże się doskonałą inwestycją we własną przyszłość.

AUTOR: Piotr Szula

Podziel się tym artykułem na FB:
  • Udostępnij Facebook
Scroll to top